Законът за защита на потребителите отново постави в неравностойно положение родните електронни магазини
10/ 03/ 2009
Според чл. 51 от ЗЗП се “забранява предлагането и продажбата чрез сключване на договори за продажба от разстояние на: хранителни добавки и хомеопатични продукти.”
В същото време съгласно друг закон от Българското законодателство, хранителните добавки са стоки, чието разпространение в търговската мрежа чрез аптеки, специализирани магазини и магазини за хранителни стоки не изисква специален режим на продажба.
И отново стигаме до абсурдността на българските закони, като според единия хранителните добавки са достатъчно безвредни и можем да си ги купим спокойно от всеки супермаркет в района, а според другия те са опасни и не бива да се продават в Интернет.
Другият парадокс е, че благодарение на свободното пътуване на стоки в Европейския съюз всеки може да си поръча подобна добавка от Интернет, но от друга държава. Което е изцяло несъобразено с Европейските и световни практики в свободната търговия в Интернет и за пореден път поставя родните ни електронни магазини в неравностойно положение.
Българските граждани все по-често пазаруват хранителни добавки от Румъния, Гърция и дори от държави, които не са членки на ЕС като САЩ, Индия и Китай. По този начин нашите закони ощетяват българския бизнес, българската икономика и най-вече българския потребител, като го лишават от възможността да поръча хранителни добавки чрез евтина и бърза доставка, а българските институции се лишават от упражняването на контрол над качеството на внасяните продукти, както и от заплащането на данъци върху тях.
След влизането на изменението по чл. 51 всички Български компании, занимаващи се с продажбата на хранителни добавки, бяха принудени да преустановят дейността си в интернет.
С оглед на горното Българската асоциация за електронна търговия отново отправи покана към компетентните институции за провеждане на дискусия за намиране на конструктивно и балансирано решение, което да позволи осъществяването на свободна инициатива в Интернет и същевременно да гарантира в достатъчна степен защитата на интересите на потребителите в електронната търговия.
За допълнителна информация можете да се свържете с:
Председател на БАЕТ – Петър Ванчев, peter@store.bg, 0888 565686 0888 565686
Секретар на БАЕТ – Адв. Николай Кискинов – nick@kiskinov.com, 0888 153412 0888 153412
Координатор Работна Група Хранителни Добавки – Васил Радивоев – info@silabg.com, 0888 242621 0888 242621
December 16th, 2010 at 14:54
[...] Законът за защита на потребителите отново постави в неравностойно положение родните електронни магазини [...]…
…